Слово єпископа Ужгородського і Закарпатського Варсонофія на початок Великого посту
Всечесне духовенство, дорогі браття і сестри Закарпатської єпархії Православної Церкви України! Господь наш Ісус Христос благословив нас увійти у Святу Чотиридесятницю - дні Святого Великого говіння. Великий піст – це час, коли нам слід заглянути всередину свого серця, коли слід пробудити сплячу душу, коли слід оновити своє життя й повернутися на дорогу життя, правди та спасіння. І найважливіше в ці дні навчитися мовчати та нікого не осуджувати.
Шлях посту тяжкий і складний - це час подвигу, коли ми повинні розіп'ясти свою плоть з пристрастями і похіттю. Сам Христос показує нам висоту посту, як духовного засобу у битві з нечистою силою. Піст і молитва – це два крила, які допомагають піднестись людині від гріховної суєти світу до височин небесних. Саме через піст людина-християнин робить свою душу здатною до сприйняття істинної вічної радості Світлого Христового Воскресіння.
Піст – це лікування, а воно часто буває нелегким. І лише в його кінці можна чекати одужання, а від постування – плодів Духа Святого: миру, радості й любові.
Долаючи дні говіння, християни, немов по сходинках, піднімаються на вершину благочестя для зустрічі з Воскреслим Христом. Прп. Ісаак Сирин каже: "Піст є заступником перед Богом", Який вимагає від нас: "Створіть же плід, достойний покаяння" (Мф. 3. 8 ). Оновити себе і очиститися від бруду гріхів закликає Свята Церква. Справжні зміни в людині за час посту відбудуться тільки тоді, коли серця людини торкнеться Божественна благодать. А для цього, потрібно побороти свою гординю, щиро покаятися та попросити прощення у Бога і ближніх. Також і за вчинену неправду проти нас – маємо прощати, бо така є воля Божа і такою є Його заповідь.
Щодо правил говіння: Церковний Устав на час Великого посту повністю виключає продукти тваринного походження: м’ясо, яйця, молоко. Риба дозволяється тільки на Благовіщення та Вербну неділю. Певні ж послаблення гастрономічної частини посту можливі з благословення священника – для військових, старих, недужих, вагітних, зайнятих важкою фізичною працею. Варто при цьому брати до уваги, що обставини воєнного часу вже самі по собі є обтяженням. І взагалі – піст це не просто самообмеження в їжі: без морального вдосконалення то тільки "дієта", що до духовного життя не має відношення.
Потрібно обмежити веселощі, облишити погані звички, менше часу проводити в інтернеті (якщо це, звичайно ж, не пов’язано з вашою роботою) та перед телевізором. Коли доводиться таки йти на якусь гостину, треба поводити себе стримано. Головне ж – робити більше добрих справ, любити людей, жити не тільки для себе, а й для інших. Можна зібрати речі для потребуючих, допомогти нашим воїнам, біженцям, приготувати вечерю батькам, просто побути зі своїми дітьми…
Улюблені у Христі! Благодать Всесвятого Духа нехай буде всім вам на поміч у подвигах жертовності та милосердя в час посту. І хоча нині відділяє нас від Великодня визначений час, але ми знаємо, що свято перемоги Істини, перемоги Світла і Життя неодмінно прийде – так само, як і нинішні страждання України завершаться перемогою.
Простіть мені отці, браття і сестри все, чим згрішив я, словом, ділом чи думкою і всіма моїми почуттями! Бог Своєю благодаттю і людинолюбністю нехай простить і помилує всіх нас!
Амінь.
+ Варсонофій
єпископ Ужгородський і Закарпатський ПЦУ
Початок Великого посту 2025 року Божого.