Thank you!
We will contact you shortly
ЗАКАРПАТСЬКА ЄПАРХІЯ
Закарпаття – невід'ємна частина великої української православної сім'ї
Оскільки наш край впродовж довгих років свого існування перебував у складі різних країн та під впливом різних культур, відповідні метаморфози переживала і релігія.
Як свідчать археологічні артефакти, християнство на території сучасного Закарпаття поширилося ще до його офіційного утвердження як релігії у Київській Русі. Більшість істориків пов'язують розповсюдження тут християнства з іменами св. Кирила та Мефодія, а справжній розквіт православ'я настав за часів діяльності князя Федора Корятовича.
Проте змінювалися епохи – змінювався і статус православ'я на Закарпатті. У XVI-XVII століттях православній церкві довелося боротися з величезним тиском католицтва та реформаторства, ще пізніше – з вкрай нелояльним ставленням з боку австрійської влади. Ренесанс настав уже за часів Чехословаччини, але потім була довга й, певно, найтемніша віха в історії нашого краю – радянська окупація. Православна церква відійшла під юрисдикцію РПЦ, яка міцно тримала у своїх лещатах релігійне життя краю впродовж більш ніж пів століття.
Новою точкою відліку можна вважати 80-90-ті роки XX століття, коли на хвилі відродження Української Автокефальної Православної Церкви почали формуватися та утверджуватися регіональні єпархії УАПЦ.
***І ось після Об'єднавчого собору можемо говорити про початок періоду новітньої історії, який триває і в наші дні – становлення Православної Церкви України, а разом з тим – Закарпатської єпархії ПЦУ. З січня 2015-го року Єпископом Ужгородським і Закарпатським є Варсонофій (в миру – Володимир Руднік), а єпархіальним центром – місто Ужгород.
Активна розбудова храмів ПЦУ, а також перехід єпархій з УПЦ МП до ПЦУ розпочалися з 2018-го року. Нині на Закарпатті налічується близько ста парафій, два монастирі, кілька недільних шкіл.
З 2023-го року Закарпатська єпархія ПЦУ, як і вся Православна Церква України, використовує новоюліанський календар. Духовенство Закарпатської єпархії ПЦУ бере активну участь у соціальному житті України та краю зокрема. Особливо важливого значення це питання набуло після повномасштабного вторгнення ворога на територію України. Закарпаття стало домівкою для величезної кількості внутрішньо-переселених осіб, а область загалом відіграє функції гуманітарного хабу для країни.
Місія нашої єпархії – не тільки віддане та беззастережне служіння Богу, але й допомога людям у процесі адаптації до соціально-культурного устрою краю та країни загалом. Деякі наші священники служать у лавах ЗСУ, а для більш плідної взаємодії зі Збройними силами у Єпархії функціонує спеціалізований відділ капеланства.
***
Закарпатська Єпархія ПЦУЄпархіальний храм – у місті Ужгород, вулиця: Станційна, 16 а.Предстоятель ПЦУ – митрополит Київський і всієї України Епіфаній.Архієрей – єпископ Ужгородський і Закарпатський Варсонофій.
Митрополит Київський і всієї України ЕПІФАНІЙ (в миру – Думенко Сергій Петрович) народився 3-го лютого 1979-го року в селі Волково Іванівського району Одеської області в сім’ї робітників. Дитинство та роки ранньої юності минали у селі Стара Жадова, що у Чернівецькій області (Сторожинецького району).
Освіта і наукова робота
У 1996-му закінчив місцеву загальноосвітню школу й у тому ж році вступив на навчання до Київської Духовної Семінарії, яку закінчив у 1999-му році за першим розрядом.
Далі, - з 1999-го по 2003-ій роки, - було навчання у Київській Духовній Академії, що завершилося захистом кандидатської дисертації на кафедрі церковного права за темою "Формування церковно-канонічних збірників у Донікейський період та їх характеристика" й отриманням вченого ступеня кандидата богословських наук.Період з 2003-го по 2007-ий роки відзначений активною науковою діяльністю майбутнього Митрополита, а також його працею на благо Рівненської та Київської єпархій. Зокрема, був секретарем-референтом єпархіального управління та особистим секретарем митрополита Рівненського і Острозького Даниїла. Згодом був викладачем Київської Православної Богословської Академії, а також призначений завідувачем Кафедри філології цього учбового закладу.
Поміж тим встиг поглибити свої знання навчанням на філософському факультеті Афінського Національного Університету (Греція).30-го серпня 2012-го року після успішного захисту докторської дисертації на тему "Вчення Православної Церкви про спасіння в контексті неперервності святоотцівського передання" рішенням спеціалізованої Вченої ради Київської православної богословської академії отримав науковий ступінь доктора богословських наук.
З 20-го жовтня 2012-го року обіймає посаду Голови Синодального управління у справах духовної освіти.
Служіння на ниві Господній
З благословення Святійшого Патріарха Філарета 21-го грудня 2007-го року архієпископом Переяслав-Хмельницьким Димитрієм у Михайлівському Золотоверхому монастирі пострижений у чернецтво з іменем Епіфаній (на честь святителя Епіфанія Кіпрського).
- 6 січня 2008 року – рукополежений у сан ієродиякона;
- 20 січня 2008 року – рукополодений у сан ієромонаха;
- 16 січня 2008 року – возведений у сан архімандрита.
Упродовж 2008-го року отримав призначення намісником Свято-Михайлівського Видубицького чоловічого монастиря міста Києва, керуючого справами Київської Патріархії, того ж року отримав звання доцента Київської православної богословської академії.
Знаменна дата у житті Предстоятеля – 21-ше жовтня 2009-го року. Тоді Священним Синодом УПЦ Київського Патріархату (Журнал засідання №20) обраний на єпископа Вишгородського, вікарія Київської єпархії, невдовзі відбулася архієрейська хіротонія.
Менш ніж за рік (27-го липня 2010-го року) був призначений єпископом Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським, керуючим Переяслав-Хмельницькою єпархією та ректором Київської православної богословської академії. 23-го січня 2012-го року Указом Святійшого Патріарха Філарета возведений в сан архієпископа.
28-го червня 2013-го року згідно з рішенням Архієрейського Собору Указом Святійшого Патріарха Філарета возведений у сан митрополита з титулом "Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський" з дорученням церковного керівництва парафіями у Київській області.
15-те грудня 2018-го року. На Об'єднавчому Соборі обраний Предстоятелем Православної Церкви України з титулом "Блаженнійший митрополит Київський і всієї України".
Нагороди
Удостоєний церковних нагород: ордена святого рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня, ордена святого архистратига Божого Михаїла, ордена Святого Хреста Чорногорської Православної Церкви. Нагороджений державними нагородами та почесними відзнаками — Орденом "За заслуги" III ступеня, грамотою Кабінету Міністрів України, подякою Прем’єр-міністра України, відзнаками Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства сухопутних військ України, відзнаками Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова та "Українського народного посольства".
Єпископ Ужгородський і Закарпатський ВАРСОНОФІЙ (в миру – Руднік Володимир Миколайович) народився 20-го липня 1984-го року в сім'ї службовців у місті Почаїв, що на Тернопільщині.
Освіта
Закінчивши у 2001-му році загальноосвітню Почаївську шкоду І-ІІІ ступенів, поступив у Чернівецький Богословський Інститут, де вчився до 2005-го року. Отримав науковий ступінь "бакалавр", освоївши спеціальність педагога-богослова.
У 2006-му році отримав мандат виборців на виборах до Почаївської міської ради і навіть працював секретарем п'ятого скликання цієї ради. Але водночас продовжував здобувати освіту, вступивши на навчання у Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. Закінчив навчання з відзнакою й здобув фах економіста, управлінця (повна вища освіта).
У 2012-му році продовжив поглиблювати свої знання вже у магістратурі Львівської Православної Богословської Академії. Закінчив цей навчальний заклад у 2014-му році, на "відмінно" захистивши магістерську роботу на тему: "Духовно-лицарські чернечі ордени XІ – XІV ст.".
Служіння на ниві Господній
- 28 жовтня 2012 року – рукоположений у сан диякона;
- 6 січня 2013 року – рукоположений у сан ієрея та пострижений у рясофор;
- 1 лютого 2013 року – призначений насельником Свято-Юріївського монастиря на хуторі Вірля;
- 7 червня 2013 року – пострижений у чернецтво (у Свято-Юріївському чоловічому монастирі, що на хуторі Вірля).
На початку 2014-го року Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом призначений насельником Свято-Феодосіївського ставропігійного чоловічого монастиря м. Київ. Трохи згодом був нагороджений від Філарета нагороджений наперсним хрестом, а ще пізніше став секретарем Синодального Управління у справах молоді Української Православної Церкви Київського Патріархату.
З вересня 2020-го року призначений викладачем богословських дисциплін у Волинській Православній Богословській Академії.
24-те січня 2015-го року. Священним Синодом Української Православної Церкви Київського Патріархату (Журнал засідання №2) обраний на єпископа Ужгородського і Закарпатського. Архієрейська хіротонія відбулась наступного ж дня у Володимирському патріаршому кафедральному соборі.
З 2017-го року – капелан (військовий священник) 128-ої ОГШБр Закарпаття.
Нагороди
Церковні (і не тільки) нагороди: нагрудна відзнака Всеукраїнського об"єднання "КРАЇНА" – медаль "За служіння Богу і Україні" ; пам'ятний знак "128 ОГПБр 15 ОГПБ"; нагрудний знак – Почесна відзнака командувача військ оперативного командування "ЗАХІД"; почесна відзнака Ужгородської міської ради у номінації "Громадська діяльність", а саме : "За значний особистий внесок у розвиток духовності краю , за активну волонтерську допомогу військовим, систематичну допомогу дитячим та геріатричним будинкам та громадську позицію" (нагорода була схвалена рішенням XXVІ сесії Ужгородської міської ради VІІ скликання 28 серпня 2018 року № 1254); грамота та медаль Верховної Ради України; відзнака Президента України "За гуманітарну участь в антитерористичній операції"; найвища нагорода Закарпатської ОДА - почесна відзнака "За заслуги перед Закарпаттям"; ювілейний орден 1 ступеня з нагоди 30-ліття відродження Української Автокефальної Православної Церкви; медаль Манявського Хрестовоздвиженського монастиря; спільна відзнака Закарпатської ОВА та Закарпатської обласної ради - нагрудний знак "За розвиток Закарпаття".
ПРО НАС
НАША ЦЕРКВА ДЛЯ ВСІХ
Наші діючі парафії
Ужгород
● Храм преподобного Амфілохія Почаївського (вул. Станційна, 16А)
- єпископ Варсонофій - настоятель храму;- протоїєрей Ігор Войтович - благочинний храму;- ієрей Андрій Сусол - клірик; - протодиякон Станіслав Черевко - клірик;- протодиякон - Сергій Погребняков - клірик.
***● Спасо-Преображенський храм (вул. Романа Шухевича, 8Б)
- протоієрей Сергій Ємець - настоятель храму, секретар Закарпатської єпархії ПЦУ.
***● Свято-Троїцький храм (вул. Київська Набережна, 16)
- протоієрей Віктор Аврамчук - настоятель храму.
***● Храм Святої Трійці (м-н "Шахта", вул.Тімірязєва, 8)
- протоієрей Валерій Велегіцький - настоятель храму;- ієрей Роман Цап - клірик.
***
● Міжконфесійний храм імені святого Йосифа Обручника на території Обласної клінічної лікарні імені А. Новака (вул. Капушанська, 22)
- ієрей Роман Цап - клірик.
Ужгородське благочиння
● м. Перечин. Храм Покрови Пресвятої Богородиці (вул. Лермонтова, 14)
- протоієрей Андрій Валько - настоятель храму.
***
● с. Сімер. Храм св. вмч. Параскеви-П'ятниці (вул. Зарічна, 46)
- протоієрей Павло Михальчук - настоятель храму.
***
● с. Минай. Храм святого Першомученика архідиякона Стефана (вул. Коротка, 1Д)
- ієромонах Агапіт (Біляк) - настоятель храму.
***
● с. Дубриничі. Храм святих безсрібреників і чудотворців Косми та Даміана (вул. Берег, 105)
- протоієрей Андрій Валько - настоятель храму.
***
● м. Чоп. Храм свт. Спиридона Тримифундського на території Чопського прикордонного загону
- протоієрей Сергій Ємець - настоятель-капелан храму.
***
● м. Чоп. Храм Всіх святих Українських воїнів на території військової частини Т0950
- протоієрей Павло Михальчук - настоятель-капелан храму.
Мукачівське благочиння
● м. Мукачево. Храм Успіння Пресвятої Богородиці (вул. Яр. Мудрого, 42А)
- протоієрей Сергій Потюк - настоятель храму.
***
● с. Пилипець. Храм Свято-Рождества Богородиці
- протоієрей Василь Калічин - настоятель храму.
***
● м. Мукачево. Військовий храм св. вмч. Юрія Переможця
- ієрей Іван Кенез - настоятель храму;- протодиякон Ігор Терлецький - клірик.
***
● м. Мукачево. Спасо-Преображенський храм (вул. Івана Франка бічна)
- протоієрей Віктор Худяк - Мукачівський благочинний, настоятель храму.
***
● м. Свалява. Храм Предтечі Іоана Хрестителя (вул. Асталоша, 24)
- ієрей Мар'ян Чичерський - настоятель храму.
***
● с. Верхній Студений (Середній Студений). Храм Благовіщення Пресвятої Богородиці
- протоієрей Василь Юраш - настоятель храму.
***
● с. Верхній Студений. Свято-Миколаївський храм
- протоієрей Василь Юраш - настоятель храму.
Берегівське благочиння
● м. Берегово. Свято-Троїцько-Михайлівський храм (вул. Можайського, 52В)
- протоієрейМихайло Савко - Берегівський благочинний, настоятель храму;- протодиякон Володимир Марцінів - клірик.
***
● м. Виноградів. Свято-Успенський храм (вул. І. Франка, 1)
- протоієрей Василь Гесня - настоятель храму;- ієрей Михайло Дзерин - клірик.
***
● м. Іршава. Храм св. апп. Петра і Павла (вул. Шкільна)
- протоієрей Валерій Фозикош - настоятель храму;- диякон Василь Немеш - клірик.
***
● с. Горонглаб. Свято-Петро-Павлівський храм
- ієрей Зеновій Терлецький - настоятель храму.
Хустсько-Тячівське благочиння
● м. Хуст. Храм св. вмч. Катерини (вул. Колгоспна, 2)
- протоієрей Ігор Пістун - Хустсько-Тячівський благочинний, настоятель храму.
***
● м. Тячів. Храм св. вмч. Варвари (вул. Леонтовича, 108)
- протоієрей Петро Яким - настоятель храму.
***
● смт. Буштино. Храм св. вмч. Пантелеймона (вул. Головна, 444)
- протоієрей Андрій Кравчук - настоятель храму.
***
● с. Нересниця. Храм Різдва Івана Предтечі (вул. Грушевського, 207)
- протоієрей Валерій Микитюк - настоятель храму.
***
● с. Бедевля. Храм свт. Архістратига Михаїла (вул. Вайнагія, 23Б)
- протоієрей Андрій Гирич - настоятель храму.
Рахівське благочиння
● с. Великий Бичків. Храм святого пророка Іллі (вул. М. Гоголя, 2)
- протоієрей Віктор Білан - настоятель храму.
***
● с. Великий Бичків. Свято-Покровський храм (вул. Покровська)
- протоієрей Михаїл Ягнюк - благочинний Закарпатської єпархії ПЦУ, настоятель храму;- диякон Юрій Мойсенюк - клірик.
***
● м. Рахів. Храм Вознесіння Господнього (вул. Б. Хельницького б/н (парк ім. Шевченка))
- протоієрей Петро Кравець - настоятель храму.
***
● с. Косівська Поляна. Храм Собору 12-ти Апостолів
- протоієрей Іван Щербина - настоятель храму.
***
● с. Ділове. Храм Успіння Пресвятої Богородиці
- протоієрей Іван Андращук - благочинний Рахівського благочиння, настоятель храму.
***
● с. Ясіня. Свято-Іллінський храм (вул. Воз'єднання (Лопушанка))
- протоієрей Володимир Костюшко - настоятель храму.
***
● с. Ясіня. Храм св. вмч. Георгія Побідоносця
- ієрей Василь Мельничук - настоятель храму.
***
● с. Луг. Храм Святого Духа (вул. Верхня, 163)
- ієрей Руслан Кочержук - настоятель храму.